Jest ich coraz więcej. Bryły są różne, kolorystyka zróżnicowana, rozwiązania architektoniczne często odmienne, technologia wznoszenia niejednolita. Wciąż jednak cieszą się dużą popularnością, choć ich posiadanie to duże wyzwanie finansowe i organizacyjne. O czym mowa? O wolnostojących domach jednorodzinnych.
Jeden obok drugiego
Wjeżdżając na obrzeża polskich miast i miasteczek oczom ukazuje się jeden, powtarzalny do znudzenia obrazek – rzędy nowych, cieszących oko świeżością domów. Jedne z betonu komórkowe, inne z pustaków ceramicznych, jeszcze inne z bala.
Bez względu na rodzaj każdy z nich dowodzi, iż Polacy, jako społeczeństwo, są coraz bogatsi, a posiadanie własnego domu nie jest już luksusem, na który mało kto może sobie pozwolić. Domki jednorodzinne zazwyczaj łączą się w całe osiedla, zgodnie z zapisami lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki nim miasta się rozrastają, tak jak i zwiększa się ich ludność.
Najpierw jednak działka i projekt
Nim budowa domu jednorodzinnego na dobrze się rozpocznie trzeba najpierw znaleźć działkę, a następnie dobrać do niej odpowiedni projekt. Warto pamiętać, że żaden projekt domu nie jest uniwersalny i nie na każdej działce może zostać wykorzystany. Dlatego też, przymierzając się do budowy domu, warto zastanowić się nad oczekiwaniami wobec niego, a następnie wybrać konkretny projekt i poszukać odpowiedniej dla niego działki.